Wybierz język

ARAMID I JEGO NIETUZINKOWE ZASTOSOWANIA

Aramid w architekturze

Stadion Olimpijski w Montrealu – jeden z pierwszych przykładów wykorzystania aramidu w architekturze, zaprojektowany przez słynnego francuskiego architekta Rogera Talliberta. Został otwarty w 1976 roku. Dach został wybudowany z aramidu. W 1988 roku po raz pierwszy został rozsunięty dach, który ze względu na swój ciężar, musiał zostać przebudowany. Jego konstrukcja okazała się nie tylko innowacyjna, ale też bardzo kłopotliwa.

 

aramid zastosowanie

Wieżowiec z materiałów kompozytowych

Zaprojektowany przez architekta Petera Testa 40–piętrowy wieżowiec w całości z kompozytów, głównie na bazie włókien węglowych. Jest to cylindryczny budynek opięty przez 40 krzyżujących się ze sobą pasm z włókien węglowych rozmieszczonych spiralnie. Nowatorski jest fakt, że każdy
podstawowy element w budynku (również stropy, zewnętrzne rampy) jest projektowany z kompozytu.

Projekt wytrzymał wstępne obliczenia, w tym z udziałem inżynierów z firmy Arup, a sam autor twierdził, że w ciągu najbliższych 5-10 lat, budowa takich budynków będzie realna. Chociaż prognozy na razie się nie spełniają, ale każdego roku technologii kevlarowe stają się coraz bardziej dostępne na rynku.

aramid-budowla

William Szekspir w uchu igielnym

Willard Wigan to rzeźbiarz, a raczej… mikrorzeźbiarz. Figurki, które tworzy, czasami mierzą jedynie 0,005 milimetra. Ulubione miejsca artysty do umieszczania kompozycji to ucho igielne lub główka szpilki bądź gwoździa.

Znany artysta stworzył mikroskopijną rzeźbę Williama Szekspira. Rzeżba została zrobiona z aramidu i 24-karatowego złota jako ramkę. Pracy nad figurą Szekspira trwały cztery tygodnie.

Rzeźbiarz powiedział, że każdy ruch nożem tokarskim wykonuje tylko między uderzeniami serca.

 

aramid-figura

Skarpety sokrat z aramidu

Cam Carter z Socrates Sock Co. wpadł na genialny, a zarazem bardzo prosty pomysł: męskie skarpety z macierzą aramidowo-węglową, które nigdy się nie przetrą i w których nigdy nie pojawi się dziura.

Macierz jest elastyczna, a jednocześnie pozwala zachować nadaną formę. Skarpety są lekkie, delikatne i niezwykle wygodne. Macierz znajduje się w strategicznym rejonie – na palcach. Pięty wzmocniono nićmi węglowymi.

Firma zakończyła okres prac nad prototypem i wszystko wskazuje na to, że pomysł nawiązujący do mądrości Sokratesa spodobał się odbiorcom.

aramid-skarpety
Sinograf SA

Poland
Osadnicza 1  
87-100 Toruń

+48 56 649 55 00